ЛЮТИЕРСКО СДРУЖЕНИЕ - КАЗАНЛЪК

Данните за съвременната българска лютиерия са от средата на XIXвек, а няколко десетилетия по-късно тя се развива успешно и достига високо  професионално ниво! Това развитие е предизвикано от повишеното търсене на качествени музикални инструменти и от необходимостта  да бъдат ремонтирани вече наличните такива .

В Казанлък лютиерското изкуство се заражда през 1918 год., тогава Димитър Георгиев отваря първата  работилница за струнни музикални инструменти.

Малко по-късно той отива на специализация в Германия и след своето завръщане в 1924 год. подпомогнат от своите братя Бончо и Иван Георгиеви  организират изработването на струнни музикални инструменти по новите методи на немската лютиерска школа!

Това ателие в последствие се преобразува в първата фабрика за струнни музикални инструменти с името " Българска Кремона".

От  ателието на братя Георгиеви са излезли много изявени майстори - Инструментите от този период са носили характера на Саксонската и Бохемска лютиерски школи, но с времето тази тенденция се променя в полза на Италиaнската Кремонска школа.

Това се случва, защото през последните 25 години много от българските лютиери завършват своето обучение и образование в известното  лютиерско училище  в гр. Кремона, Италия. По-голямата част от тези лютиери са от гр. Казанлък и по тази причина в нашия град се обособява един естествен център на това изкуство за България !

За по-нататъшното развитие на този занаят спомага и откриването на специалността  "лютиерство" към художествената гимназия в нашия град , това се случва още през 1988 год., което се явява  естествено продължение на традициите в нашия град и в България!

През годините броят на лютиерите и техните умения нарастват, по тази причина възниква идеята за създаване на сдружение на майсторите лютиери.

През 1999 год. то бива учредено, като основната му цел е да се съхрани и продължи  традицията на това уникално изкуство, да защити интересите на лютиерите , да събира информация и подпомага участието им в конкурси семинари изложения и др.

В него се включват  лютиери не само от Казанлък но и от други градове на България - София, Пловдив, Ст.Загора, Ямбол, Бургас, Варна и др. В настоящия момент членовете на сдружението са над 40 човека като в това число влизат и майстори на класическа китара, лъкове за щрайховите инструменти, аксесоари за тях и акустик.

Още от самото си създаване, а и преди него, членовете на сдружението участват в национални и международни  срещи на лютиерите по света.

От 1999год. до сега са организирани и проведени 4-ри национални изложения "Експо Класика"-Казанлък, по едно в София и Брюксел, които са в рамките на проекта "EUFONIA"!

През всички тези години членовете на сдружението участват всяка година в световните търговски  изложение за струнни музикални инструменти  в град Кремона - Италия и  във  Франкфурт - Германия, също така и във всички големи конкурси в Европа и Америка, на които се класират в първите 30 места .

Кремона, Бавено, Пизоне - Италия, Будапеща - Унгария, Париж - Франция, Митенвалд - Германия  в изброените градове се провеждат конкурсите с най - силната конкуренция в лютиерството и тук ние имаме много добри постижения и класиране в различните категории!

А на някои от конкурсите наши колеги заемат места и в челната тройка!

Динко Динев участва през октомври 2000 год.  в Кремона и  влезе в големия финал с цигулка и виола, а в Чехия през 2004 г. неговата цигулка е класирана на 4-то място заради акустични качества.

Едрьо Едрев през -1987г. в международния  конкурс София- Казанлък е награден  за най- добре представил се млад, български лютиер! Негоните успехи продължават и през 1989г. на  международен конкурс в Чехиятой печели бронзов медал за виола. Награда за звучност от Токийската консерватория - Япония. Други негови награди са в 1993г. международен конкурс в Унгария- Будапеща, четвърто място за виола и специалната награда на Стефано Кония. 1995г.  конкурс Италия- Бавено, четвърто място и специална награда с виола.1999г.  конкурс Италия - Бавено, трето място и бронзов медал, и 2001г. Международен конкурс Италия - Бавено,  трето място и бронзов медал.

Друг наш колега Пламен Милчев - август 2008 – Пизоне (Ит): заема – 2 място и сребърен медал категоря- виола, а следващата година  2009– Пизоне (Ит): – 1 място и златен медал, кат. виолончело и 3 място и бронзов медал кат. цигулка

В Кремона същата 2009 година лютиери от Казанлък заеха предни позиции във финалния кръг!

На следващия международен конкурс ноември месец, който се проведе в София-Брюксел в рамките на проекта "EUFONIA", участваха над 15 лютиери от нашето сдружение и почти всички се класираха в първите 15 места в различните категории, имаме едно 2-ро място на Динко Динев и 4-то на Стойко Чобанов при наградените за цигулка! 6-то, 7-мо и 8-мо място на виола! 2-ро място за чело на Стойко Чобанов при наградените и 6-то място на Иван Станков също на чело!

 

И тази година наши колеги участваха на конкурсите в Митенвалд - Германия и в Пизоне - Италия! Където също има заети някои от челните места като съответно в Митенвалд – Стойко Чобанов зае 7 място с цигулка и 13 място с чело. А в Пизоня наши колеги се класираха на 3-то мяато - Румен Спиров  и 9-то място - Пламен Петров при цигулките!

И това са само част от постиженията на нашите колеги !

 

На Последното търговско изложение "Мондо музика" в Италия имаме също много добро представяне и голям интерес към работата ни и изложените инструменти .

 

Ние продължаваме да работим в посока усъвършенстване на нашите умения и за запазване традициите на този забележителен и уникален занаят за да можем да ги предадем на следващите поколения млади лютиери! В нашата работата  ни помагат няколко музиканти и акустици, които със своята компетентност допринасят за по-прецизното завършване на инструментите. Многообразието от различни модели, които нашите колеги изработват води след себе си и интереса на редица професионалисти в търговията  с музикални инструменти, което разширява контактите ни по целия свят.

 

Като обощим  фактите изложени по-горе е видно, че нашият град се е обособил през годините като един много добре развит лютиерски център не само за България, но и за Балканския полуостров!

В последните години лютиерството е прието като един от символите на град Казанлък и не напразно градът е наречен Кремона на Балканите!